Sunčano vreme nam donosi više prilika da uživamo u prirodi, bilo da je to šetnja, sportska aktivnost na otvorenom ili piknik na omiljenom izletištu. Međutim, to uživanje često može biti narušeno, ne toliko prijatnim, prirodnim fenomenom zvanim komarci, koji su zaslužni za to da neretko ne možemo u potpunosti da se opustimo na otvorenom u letnjim mesecima.
Pored toga, ubodi komaraca znaju biti izuzetno neprijatni, pa često posežemo za preparatima koji odbijaju komarce i štite nas od njih.
Ono što često zaboravljamo jeste da nam priroda daruje potpuno organske i bezbedne načine da se od njih zaštitimo, pa umesto da posegnemo za prirodnim prozivodima, biramo one koji u pojednim slučajevima mogu naneti više štete nego koristi.
Većina preparata koji nam se nude na tržištu sadrže hemijske sastojke, a većina nas će priznati da zna malo ili ne zna gotovo ništa o poreklu i dejstvu tih sastojaka. Istina je da oni mogu biti jako štetni po naš organizam, a među njima je najštetniji DEET, aktivna hemijska komponenta, izuzetno toksična po okolinu. DEET ili dietiltoluamid može izazvati iritacije kože i očiju, a posebno je opasan za trudnice i decu, pa ga treba izbegavati u širokom luku.
Zaključak je da umesto “agresivnih” preparata, svako od nas može probati da se uz pomoć prirodnih sastojaka zaštiti od komaraca!
Pre svega, možete pokušati da zaštite svoj dom, a biljka koja se pokazala izuzetno efikasnom u tome je ona koji mnogi od nas već imaju u stanu, kući ili na terasi.
U pitanju je bosiljak, čiji miris komarci ne tolerišu, pa se preporučuje da se saksija sa tom začinskom biljkom drži na prozoru ili kraj ulaza i s vremena na vreme lišće poprska vodom kako bi se širila njegova aroma. Pored bosiljka, koji je izvanredno prirodno sredstvo protiv komaraca u dvorištu, dosadne insekte mogu rasterati nana, lavanda i ruzmarin.
Takođe, eterična ulja pojedinih biljaka, naročito bosiljka, ruzmarina i lavande možete utrljati na kožu i time, doduše kratkoročno, oterati komarce od sebe.
Ukoliko se ubod ipak dogodi, za ublažavanje svraba i crvenila idealno je eterično ulje od lavande, koje pored toga što odbija komarce, značajno pomaže pri regeneraciji kože i eliminisanju iritacija.
Ako lavanda ne deluje, probajte limunov sok ili mešavinu meda i cimeta u prahu.
Sa druge strane, kada tragate za proizvodom koji će vas zaštititi od komaraca, pronađite onaj koji je na prirodnoj bazi jer će vas takav proizvod efikasno odbraniti od letnjih napasti, ali neće naneti štetu vašem organizmu ili vašoj okolini.
Koozmetik uljani repelent za komarce je 100 % prirodan, a kombinacija eteričnih ulja limunove trave, ruzmarina, bosiljka i lavande učiniće da vam se komarci ne približavaju. Pored toga, ulje slatkog badema i ulje jojobe će nahraniti i hidrirati vašu kožu i zaštititi je od sunca, tako da ne morate da brinete o isušivanju ili iritiranju kože.
Više o proizvodu saznajte ovde.